BMW M5 G-Power Hurricane: 730 Bg - 340 km/s


G-Power’ın iddiasına göre, firmanın geliştridiği M5, en hızlı en güçlü BMW modeli, tabii yolda kullanım için.

Temelde firma, BMW M5’in 5 litrelik V10 motoruna iki adet kompresör uygulamış ve aracın gücü, 507 beygirden, 7500-8200 devir aralığında 730 beygire yükselmiş. Maksimum tork ise 7200 devirde 700 Nm olmuş. Kompresörlerin yarattığı basınç 0.5 bar ile sınırlanmış.
Sonuç olarak araç 100 km/s hıza 4.2 saniyede, 300 km/s hıza ise 29.5 saniyede ulaşabiliyor ve hızlanması 340 km/s hıza kadar devam edebiliyor.

G-Power süspansiyonlar, frenler ve dış görünüm içinde modifikasyon imkanı sunuyor. Araçta 21 inçlik jantlara arkada 295/25 önde 255/30 ebadında lastikler takılmış. Devasa jantlar 40 santim çapındaki 6 pistonlu fren diskleri içinde yer açmış. Yükseklik ayarlı amortisör sistemi ise 9 farklı ayara imkan veriyor.

Tek düğmeyle 'kimyası’ değişiyor


Porsche’nin lüks SUV aracı Cayenne, daha sportif versiyonu ile Türkiye yollarını arşınlamak için 2008’i bekliyor.

Cayenne ailesine katılan GTS, 2008’in Şubat ayından itibaren Türkiye’de satışa sunulacak.Doğuş Otomotiv-Porsche, 128 bin 985 Euro’dan başlayan anahtar teslim fiyatlı Cayenne GTS’den gelecek yıl 10 adet satmayı hedefliyor.İlk kez Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Porsche Cayenne GTS, arka bölümde yoğunlaşan krom kaplamalarının yanı sıra bagaj kapağındaki GTS logosuyla diğer versiyonlardan ayrılıyor. GTS’in aerodinamik biçimini daha da pekiştiren arka spoylerin yanı sıra araçta isteğe bağlı çift kanatlı profile sahip sabit bir başka spoyler seçeneği daha var. 405 HP’lik V8Cayenne GTS’in kabinindeyse sportif ve konforlu koltuklar, ilk etapta ön plana çıkanlardan. Sürücü ve ön yolcu için 12 yönde ayarlanabilen, ek yüksekliğe sahip yan destek elemanlarını içeren sportif koltuklar, tek düğmeye hem yatay hem dikey konuma gelebiliyor. 4.8 lt’lik V8 (405 HP) motor, 6 ileri manuel şanzıman ve Cayenne S’e göre 24 mm alçaltılmış şasiye sahip. Araçta bulunan, “çileden çıkartacak” ya da “kimyasını değiştirecek” Spor Düğme, sürücünün aracın ayarlarını performanslı ya da yakıt ekonomisi sunacak şekle getirebilmesini sağlıyor.

Lancia Delta Cenevre'de sergilenecek


İtalyan otomobil üreticisi Lancia'nın 2006 Paris Motor Show'da tanıtımını yaptığı Delta HPE Konsept modeli üretim bandına giriyor. Delta HPE Konsept üzerinden Lancia mühendisleri tarafından geliştirilen yeni Delta, Mart ayında düzenlenecek Cenevre Otomobil Fuarı'nda dünya tanıtımı yapılacak.Konsept model ile benzerlikler taşıyan bu yeni model 4500 mm uzunluğa ve 2700 mm tekerlek genişliğine sahip olcak. Yeni Lancia Delta, 120 ve 200 beygir gücündeki iki farklı motor seçeneği ile satışa sunulacak.Fiat grubu Delta’yı Brova’nın da üstünde konumlandırarak ürün gamının en tepesine yerleştirmeyi düşünüyor.

Peugeot Partner yenileniyor


İlk kez 1996 yılında yollara çıkan Peugeot Partner, hem küçük van hem de MPV versiyonlarıyla oldukça başarılı bir satış grafiği çizmişti. 11 yıldır hafif ticari araç segmentinde başarı arayan Partner, 2008 yılı ile birlikte yeni versiyonuyla yola çıkacak. 2008’in ikinci yarısında satışa sunulacak olan yeni nesil Peugeot Partner’in eski versiyonu ise bazı ülkelerde Partner Origin adıyla satılmaya devam edecek.Pratiklik bakımından çok işlevsel bir araç olan yeni Partner, yükleme kapasitesine bakıldığında küçük panel van sınıfında referans değerlere sahip. 4,38 m uzunluğu ve 3,3 m3 yükleme hacmiyle toplam 850 kg kadar bir yükü rahatlıkla taşıyabiliyor. Yükleme alanının uzunluğu 1,8 metre olan yeni Partner’deki Multi-Flex yolcu koltukları sayesinde bu uzunluk 3 metreye çıkarılabiliyor. Bu yenilikçi özellik sayesinde üç kişi ön tarafta yolculuk edebiliyor.


PARTNER TEPEE MPV


Yeni Partner’in MPV olarak tanımlanan yeni bir versiyonu da otomobil tutkunlarının beğenisine sunulacak. Partner Tepee hem içerde hem de dışarıda modern ve orijinal çizgisiyle pratik ve çok amaçlı kullanılabilecek bir araç olarak dikkat çekiyor. Modüler bir tasarıma sahip olan Partner Tepee’nin yeni Zenith çok amaçlı tavanı yolcu bölümünü çok daha aydınlık ve ferah bir hale getirirken üç adet katlanabilir arka koltuğu sayesinde modern hatchback otomobillerin sürüş kalitesi ile daha büyük iç hacimi aynı anda sunulabiliyor.

Porsche Boxster RS 60


Porsche ürün yelpazesinin giriş modeli olan Boxster'ın sadece 1960 adet üretilecek olan özel seri versiyonu, Nisan ayından itibaren ülkemizde de satışa sunulacak. Doğuş Otomotiv Porsche tarafından ithal edilecek olan Boxster RS 60, markanın 1960'lı yıllardaki başarılı yarış otomobili Type 718 RS 60'ı andıran tasarım öğelerine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.Metalik gümüş renkli Boxster RS 60'ın görünümünde siyah renkli A sütunları, çift çıkışlı egzoz sistemi ve 19 inçlik jantları ilk bakışta dikkat çeken parçalar olarak gözleniyor. Bununla birlikte gücü 303 HP'ye yükseltilen motor ve Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi (PASM) sistemi ise standart olarak sunuluyor. İsteğe bağlı olarak Carrera kırmızısı veya koyu gri renk ile birlikte alınabilen iç mekanda, RS 60 Spyder logolu paslanmaz çelik kapı çıtaları, ekstra sportif vites kolu ve direksiyon simidi ile RS 60'a özel farklılık sunuluyor.

Bugatti Doğuş Otomotiv'den sorulacak!


1998 yılında Volkswagen AG çatısı altına giren ve halen dünyanın en pahalı seri üretim spor otomobili Veyron 16.4’ün üretimini gerçekleştiren Bugatti markasının Türkiye’deki temsilcisi Doğuş Otomotiv oldu. Değer zinciri kapsamında temsil ettiği marka sayısını 14’e çıkaran Doğuş Otomotiv, Bugatti adına ülkemizde tanıtım, pazarlama ve satış aracılığı faaliyetlerini yürütecek.Türkiye’de otomotiv sektörüne değer zinciri kavramını getirerek en geniş yelpazede ürün ve hizmet sunan Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş., Aralık ayı itibariyle dünyanın en değerli spor otomobil markalarından biri olan Bugatti’nin Türkiye temsilciliğini de üstlendi. Bentley ve Lamborghini’nin yanı sıra Audi ve Porsche gibi lüks otomobil markalarının da distribütörlüğünü gerçekleştiren Doğuş Otomotiv’in temsil ettiği küresel büyüklükteki marka sayısı böylece 14’e yükseldi.Merkezi ve mevcut tek fabrikası Fransa’da Molsheim’da bulunan Bugatti Automobiles S.S.SS şirketi adına Doğuş Otomotiv, Türkiye genelinde tanıtım, pazarlama ve satış aracılığı faaliyetlerinde bulunacak.Uluslararası otomotiv sektöründe neo-klasik sportmen olarak anılan Bugatti, halen sadece seri üretim halini ilk olarak 2001 yılında tanıttığı 16.4 Veyron isimli modelini üretiyor. Uzun süre testler sonrasında seri üretim bandına gelebilen bu sıra dışı spor otomobil, iki adet V8 motorun birleştirilmesiyle meydana gelen 16 silindirli turbo motorunun performans değerleriyle olduğu kadar sınırlı üretim adedi ve satış fiyatıyla da dikkat çekiyor. 1001 HP güç ve 1250 Nm tork üreten 8,0 litrelik W16 motorlu Bugatti Veyron 16.4, 2.5 saniyede 0–100 km/s hızlanmasını tamamlayabiliyor. Statik konumdan 300 km/s hıza 16.8 sn’de çıkabilen ve 407 km/s’lik son hız değerine sahip dört tekerlekten çekişli Bugatti Veyron 16.4’te 7 ileri hızlı DSG şanzımanla vites değişimleri gerçekleştirilebiliyor.

Yeni Citroen Berlingo


Citroen yeni yıla yeni bir model ile gireceğini duyurmuştu. Beklentiler Citroen C4 Crossover veya C5 Cabriolet yönündeyken, Citroen yeni modelinin hafif ticari aracı Berlingo olduğunu duyurdu. 1996 yılında ilk versiyonu ile yollara çakan Berlingo, 2002 yılında bir makyaj operasyonu geçirmişti. Fransız otomobil üreticisi Citroen, hafif ticari modelini tamamen yenileyerek piyasaya yeniden sürmeye hazırlanıyor.Hafif ticari araç pazarında kendisine iddialı bir yer arayacak olan yeni Berlingo, 2008'in ikinci yarısından itibaren satışa sunulacak. Partikül tutucu filtreli 110 beygirlik HDi dizel motor seçeneği ile segmentinde iddialı olması beklenen Berlingo'da dört farklı motor seçeneğinin olması bekleniyor.Yeni Berlingo 4,38 m uzunluğu ile Citroen Ticari araçlar serisinde Tofaş'ın Bursa'daki fabrikasında üretilecek olan Nemo Van ve yine Citroen'in ticari araçlar segmentinde iddialı modeli Jumpy'nin arasında konumlandırılacak.

Süper Otomobiller - Trident Iceni R


0-100 km hızlanmasını 3.9 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı 283 km/saat.

Süper Otomobiller - Ferrari 599 GTB Fiorano


0-100 km hızlanmasını 3.2 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı 341 km/saat. 255 bin dolardan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Süper Otomobiller - Ferrari 612 Scaglietti


0-100 km hızlanmasını 4.2 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı 327 km/saat. 260 bin dolardan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Süper Otomobiller - Ferrari F430


0-100 km hızlanmasını 4 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı ise 327 km/saat. 178 bin dolardan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Süper Otomobiller - Bugatti Veyron 16.4


Tek kelimeyle muhteşem bir araba. 0-100 km hızlanmasını sadece 2.5 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı ise 420 km/saat. Fiyatı ise tam 1.6 milyon dolar.

Süper Otomobiller - Bentley Continental GTC


0-100 km hızlanmasını 4.8 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı ise 325 km/saat. 193 bin dolardan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Süper Otomobiller - Audi R8


0-100 km hızlanmasını 4.4 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı ise 312 km/saat. 109 bin dolardan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Süper Otomobiller - TVR Sagaris


0-100 km hızlanmasını 3.7 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı 266 km/saat.

Süper Otomobiller - Tesla Roadster


0-100 km hızlanmasını 4 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı 205 km/saat.

Süper Otomobiller - Spyker C8 Laviolette LWB


0-100 km hızlanmasını 4.5 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı 311 km/saat.

Süper Otomobiller - Shelby Super Cars Ultimate Aero TT


0-100 km hızlanmasını 2.8 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı 428 km/saat.

Süper Otomobiller - Saleen S7


0-100 km hızlanmasını sadece 2.8 saniyede tamamlıyor.

Süper Otomobiller - Panoz Esperante GTLM


0-100 km hızlanmasını 4.2 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı 300 km/saat. Fiyatı ise 128 bin dolardan başlıyor.

Süper Otomobiller - Pagani Zonda


İtalyan yapımı bu araç 357 kilometre hıza ulaşabiliyor. 0'dan 100 kilometreye ise 3.6 saniyede çıkabiliyor.

Süper Otomobiller - Mosler MT900S


0-100 km hızlanmasını 3.5 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı 300 km/saat. Fiyatı ise 190 bin dolardan başlıyor.

Süper Otomobiller - Mitsuoka Orochi


Japon üretimi bu aracın fiyatı 94 bin dolardan başlıyor.

Süper Otomobiller - Mercedes SLR McLaren


0-100 km hızlanmasını 3.8 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı 345 km/saat. Fiyatı ise 450 bin dolardan başlıyor.

Süper Otomobiller - Maserati MC12


0-100 km hızlanmasını 3.7 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı 341 km/saat. Fiyatı ise 800 bin dolardan başlıyor.

Süper Otomobiller - Maserati GranTurismo


0-100 km hızlanmasını 5.2 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı 295 km/saat. Fiyatı 110 bin dolardan başlıyor.

Süper Otomobiller - Lamborghini Reventon


Fotoğraftaki gibi uçaklara kafa tutabilecek kadar güçlü bir araç. Son hızı 351 km/saat. 0'dan 100'e ise sadece 3.2 saniyede çıkıyor. Fiyatı 1 milyon 468 bin dolar.

Süper Otomobiller - Lamborghini Murcielago LP640


0-100 km hızlanmasını 3.4 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı 352 km/saat. Fiyatı 360 bin dolardan başlıyor.

Süper Otomobiller - Lamborghini Gallardo


0-100 km hızlanmasını 3.95 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı ise 327 km/saat. 258 bin dolardan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Süper Otomobiller - Koenigsegg CCX


İsveç yapımı bu araç 0-100 km hızlanmasını 3.2 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı ise 408 km/saat. 930 bin dolardan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Süper Otomobiller - Jaguar XKR


0-100 km hızlanmasını 4.9 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı 258 km/saat. Diğerlerine göre fiyatı son derece makul, 87 bin dolardan başlıyor.

Süper Otomobiller - Gumpert Apollo


Bu Alman canavarı 373 kilometre son hıza ulaşabiliyor. 0-100 km arasını ise sadece 3 saniyede alıyor. Fiyatı ise 352 bin dolardan başlıyor.

SÜPER OTOMOBİLLER - ASTON MARTIN DBS


0-100 km hızlanmasını 4.3 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı ise 318 km/saat. 265 bin dolardan başlayan fiyatlarla satılıyor.

SÜPER OTOMOBİLLER - ASTON MARTİN DB9


0-100 km hızlanmasını sadece 4.9 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı ise 310 km/saat. 167 bin dolardan başlayan fiyatlarla satılıyor.