Hyundai’den, arkadan itişli, 300 PS’lik yeni spor otomobil konsepti: Genesis Coupe


Hyundai, uzun zamandır heyecanla beklenen arkadan itişli yeni spor otomobil konseptini, 14 Kasım 2007’deki basın günüyle kapılarını açan Los Angeles Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıttı. Genesis Coupe Konsepti, 2009 yılının ilkbaharında Hyundai’nin model yelpazesine eklenecek olan 2+2 kişilik arkadan itişli yepyeni spor otomobilinin temelini oluşturuyor.
“Sonik Turuncu” gövde rengine ve “Balistik Siyah” olarak adlandırılan karbon fiber kaputa, tavana, alt kaplamalara ve ön hava giriş kanallarına sahip olan Genesis Coupe Konsepti, şık bir görünüm ile düşük gövde ağırlığını beraber sunuyor. Genesis Coupe Konsepti, 300 PS’den fazla gücüyle hem Hyundai’nin en güçlü spor modeli olacak hem de pazardaki en uygun fiyatlı performans otomobili unvanına kavuşacak aracın da altyapısını oluşturuyor.

Genesis Coupe Konsepti’nin tasarımı oluşturulurken, daha önce hazırlanan ve oldukça beğenilen HCD8 ve HCD9 Talus konseptlerindeki çizgilere öncelikli olarak yer verildi. HCD8 spor otomobil konseptindeki “Z” şeklindeki çizgilerin karakteristiği ve ön farlarla arka stopların formu Genesis Coupe Konsepti’ne de taşınırken HCD9 Talus’un düşük kemer çizgisi de yeni araca adapte edilerek hem çekici görünüm elde edildi hem de araç içindeki yolcuların daha geniş görüş açılarıyla çevreyi görmesi sağlandı. 4.666 mm’lik uzunluğa, 1902 mm genişliğe ve 1.386 mm yüksekliğe sahip olan otomobilin dingil mesafesiyse 2.820 mm.

Genesis Coupe Konsepti’nin tasarımı oluşturulurken öncelikle Le Mans yarış otomobilleri ve özel hazırlanmış drift araçlarından esinlenildi. Özellikle ön ve arka duruşu için “öfkeli” ve “tehditkar” tanımının yapıldığı araçla ilgili Irvine-Kaliforniya’da bulunan Hyundai Tasarım Merkezi Baş Tasarımcısı Joel Piaskowski şunları söylüyor: “Genesis Coupe Konsepti’ni hazırlarken öncelikli amacımız, otomobil meraklılarının rüyalarını süsleyecek tasarıma sahip olan saf ve kusursuz bir performans otomobili yaratmaktı. Hangi açıdan bakarsanız bakın size sunduğu agresif görünümüyle de bunu başardığımızı düşünüyoruz”. Kıdemli Yaratıcı Tasarımcı Eric Stoddard ise, “Güzellik ve tehlike, Genesis Coupe Konsepti’nde bir araya geliyor. Uzaktan baktığınızda çok güzel bir otomobil olarak göze hitap ediyor. Ancak biraz yaklaştığınızda korkutucu ve tehditkar olduğunu hemen anlıyorsunuz”.

Konseptin marşpiyeleri yere mümkün olduğu kadar yakın tutularak gövde panellerinin daha geniş ve camların da daha dar tutulması sağlanmış. Böylece jantların da, şişkin çamurlukların içinde daha da ön plana çıkması sağlanmış. Agresif spor otomobili görünüşünü artırmak için çamurluklar ve camlar arasındaki mesafenin mümkün olduğunca geniş tutulmasına özen gösterilmiş.

Kaput üstündeki üçlü hava giriş kanalları, V6 motoru soğutmak için tasarlanırken bu dizaynın seri üretim araçta da aynı fonksiyonu yerine getirmesi için kullanılması planlanıyor. Arka taraftaki çift egzoz çıkışının karbon fiber difüzörleri de, öndeki hava giriş kanallarıyla aynı tasarıma sahip olduğu için tasarımın bir bütünlük oluşmuş. Yay şeklinde arkaya uzanan tavan çizgisi ve geniş arka cam, otomobilin profilini oluştururken geniş omuzlara sahip görünümünü de ön plana çıkartmış. Genesis Coupe Konsepti’nde, önde 255/35 ZR ve arkada 275/35 ZR ebadındaki lastikler ile 20 inçlik jantlar kullanılmış.

Genesis Coupe Konsepti’nde, Nisan ayında sergilenen araçtaki 3.8 litre hacimli V6 motor kullanılıyor. Motorun 300 PS’den fazla güç ve 340 Nm’den fazla tork ürettiği ifade ediliyor. Yüksek basınca dayanıklı dökme alüminyum bloğa ve sürekli değişken supap zamanlamasına sahip olan bu üstten çift egzantrikli motor, 6 ileri manuel şanzımanla birlikte Genesis Coupe Konsepti’ni 6 saniyeden daha kısa bir sürede 0’dan 100 km/s hıza çıkarıyor. Sınırlı kilitli diferansiyeli bulunan araçta, çift pistonlu Brembo kaliperlere sahip frenlere yer verilmiş. Önde kullanılan disklerin çapı 340 mm ve arka disklerin çapı da 330 mm.

Hiç yorum yok: