Ayda 280 YTL'ye sıfır otomobil var


Çin, İran, Hindistan yapımı otomobillerin pazara girmesi ile ucuz otomobil pazarı iyiden iyiye hareket kazandı. Aylık 280 YTL'ye sıfır otomobil sahibi olmak imkansız değil.

Hemen hemen tüm dünyadan otomobillerin cirit attığı Türkiye, ucuz otomobilde de çok geniş fırsatlar sunmaya başladı. Özellikle Çin, Hindistan ve İran'da üretilen otomobiller, fiyatlarıyla gelir daüzeyi orta ve ortanın altında olanların bile sıfır otomobil sahibi olmasına imkan veriyor. Türkiye pazarında Rus Lada, İranlı Samand, Hintli Tata ve Mahindra, Çinli Chery gibi markalar otomobilde fiyat rekabatini körükleyen modelleriyle öne çıkıyor. Türkiye'de satışa başlayan ve İran Khodro Company (IKCO) firması tarafından üretilen ''Samand'' marka otomobillerin 19 bin 990 YTL'lik fiyatının yıl boyunca devam edeceği bildirildi. Yaşanan bu kıyasıya rekabette üreticilerin düşük fiyatlarının yanı sıra, banka kredilerinin çeşitlenmesi ve faizlerin gerilemesinin de etkisi büyük. Distribütörlerin bankalarla ortak düzenledikleri kampanyalarla aylık 300 YTL’nin altında ödeme ile otomobil sahibi olmak mümkün hale geldi. Çinli Chery'nin ne kadar fiyatla satılacağı belli değil. Ancak Distribütör firma her fırsatta çok rekabetçi bir fiyat için çalıştıklarını açıklıyor. 15 bin liralık bir fiyat baz alındığında, ayda 277 liralık ödemeyle otomobile sahip olmak mümkün olacak. 15 bin 260 YTL'lik Rus Lada Vega'nın da aylık ödemeleri 284.4 YTL'ye denk geliyor. Lada'nın Wagon modeli için de 312 .17 YTL aylık ödeme ile satın alınabiliyor. 20 YTL'nin altındaki otomobillerin kredi şartları
DEVAMI DA GELECEK
Çin, Hint ve İran otomobillerinin fiyat avantajına ayak uydurmak isteyen Avrupalı ve Japon üreticiler de düşük profilli ve ucuz otomobil üretmenin yollarını arıyor. Fransız üretici Renault'nun, Romen Dacia'yı kanatları altına almasının ardından yarattığı Logan, düşük fiyatlı otomobil sınıfının kapılarını açan model oldu. Renault'nun ardından Japon Toyota'nın da bu kervana katılmak için çalışmalarını sürdürüyor. Düşük maliyetli bir otomobil için çalışmalar yaptığı konuşulan Toyota'nın, bu otomobili 2010 yılına kadar piyasaya çıkartması bekleniyor. Avrupa'nın en büyük üretici ve satıcısı konumundaki Volkswagen ise yeni kuşak Polo ile Rusya, Güney Afrika, Hindistan ve Doğu Avrupa pazarlarında iddialı olmak istiyor. Çek Cumhuriyeti’nde üretilen Skoda’nın parçalarından faydalanmayı planlayan şirket, aracın fiyatını 6 bin 500 euroya düşürmek için çalışıyor.
20 BİN YTL’NİN ALTINDAKİ ARAÇLAR
Dacia Logan
Dacia Logan’ın baz 1.4 versiyonu fiyatıyla oldukça iddialı. Logan’ın 510 litrelik bagaj hacmi özelliği var. Opsiyonel olan iki ön hava yastığı ve ABS fren sistemi bulunuyor. 75 beygirlik araç, 162 km.’lik maksimum sürate sahip. Araç, 0’dan 100 km.’lik hıza ise 13 saniyede ulaşıyor. Aracın kampanyalı satış fiyatı 16 bin 980 YTL.
Fiat Palio
Sole Fiat’ın Palio Sole 1.4 Fire Active modeli de en ucuz otomobiller arasında yer alıyor. Araçta ABS, EBD, kaymayı önleyici anti - submarine koltuklar, FPS (yangın önleme sistemi), immobilizer gibi özellikler standart donanımda var. 75 beygirlik güce sahip aracın satış fiyatı ise 18 bin 600 YTL.
Chevrolet Spark
Chevrolet’in Spark modelinin maksimum hızı 145 kilometre. 796 cc’lik motora sahip araçta 52 beygirlik güç bulunuyor. 0’dan 100 km’lik hıza 18,2 saniyede çıkan aracın satış fiyatı ise 18 bin 225YTL. Daihatsu Cuore Daihatsu’nun 989 cc’lik motora sahip aracı Cuore’nin maksimum hızı 155 kilometre. Araçta klima, ABS, park sensoru, radyo - CD çalar, sürücü ve yolcu hava yastığı, immobilizer, katlanabilir arka koltuklar, bardaklık ve gövde tipi tamponlar gibi özellikler standart donanım arasında yer alıyor. Aracın satış fiyatı ise 18 bin 490 YTL.
Lada Vega
Lada Vega’nın Euro 4 standartlarına uyumlu 1,6 lt motoru şehir içi ve şehir dışı kullanımlarda yüksek performans ve yakıt tasarrufu sağlamayı amaçlıyor. Vega’da, yol bilgisayarı, uzaktan kumandalı radyo-CD ve MP3 çalar, yol göstergeleri ve ergonomik koltuklar, aydınlatmalı torpido gözü, pratik eşya gözleri, sesli uyarı sistemi, yolcu ve sürücü okuma lambası sürüş keyfini artıran ayrıntılar arasında yer alıyor. Lada Vega fiyatı 15 bin 260 YTL’den başlıyor.
Hyundai Atos
Hyundai Atos Prime’ın 1.1 GLS versiyonun da 5500 d/d’de 63 beygir maksimum güç ve 3000 d/d’de 97 Nm. maksimum tork var. 147 km.’lik maksimum hıza sahip araçta 100 km’de ortalama 5,5 litre yakıt tüketimi var. Sürücü ve ön yolcu hava yastıkları, klima, immobilizer gibi özellikler araçta standart. Atos Prime’ın 1,1 GLS’nin satış fiyatı 18 bin 167 YTL.

Hiç yorum yok: