Otomobilde 5 Yil Onceki Fiyatlara DonusSanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın bugünden itibaren yürürlüğe gireceğini açıkladığı ÖTV indirimleri, otomotiv sektöründe satış fiyatlarını yüzde 14 aşağı çekecek. Böylece bazı markalarda fiyatlar 10 yıl öncesine kadar dönecek. Sektör, 3 ay sürecek indirimli ÖTV’yle rahat nefes alacak.

EKONOMİK krizle birlikte son 4 aydır satışları hızla düşen ve darboğaza giren otomotiv pazarını canlandırmak amacıyla Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) yapılacak indirim, otomobil fiyatlarını en az 5 yıl geriye götürüyor. Son 5 aydır döviz kurunda yaşanan yüzde 50’ye yakın artışa rağmen ellerindeki stok nedeniyle fiyatlarını artıramayan otomotiv firmaları önümüzdeki 3 ay, ÖTV indirimiyle tarihlerindeki en ucuz fiyatlı satışa geçecek. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 4’üncü paket kapsamında yer alan ve bugün yürürlüğe girecek otomotive ÖTV desteğiyle birlikte fiyatlar, bazı modellerde 2003 yılı düzeyine gerilerken, bazı modellerde 2000’e döndü.

Fiyatlar geçmişe gidiyor

Oyak Renault’un ürettiği Megane Sedan’ın fiyatı ÖTV indirimiyle 2003 yılının altına indi. 2003 Eylül ayında satışa sunulan Megane II Sedan’ın 1.4 modelinin fiyatı 29 bin TL iken, ÖTV indirimiyle fiyat 25 bin 691 TL’ye geriledi. Böylece Megane Sedan’ın fiyatı 6 yıl önceye göre bile yaklaşık 4 bin TL ucuzladı. Bu da fiyatın 2002 yılı düzeyinde olduğunu ortaya koyuyor. Tofaş’ın ürettiği ve 2007’de Türkiye’de piyasaya sunulan Fiat Linea’nın fiyatı da Megane’da olduğu gibi ilk çıkış tarihinin bile altında kalacak. Fiat Linea’nın baz versiyonu 27 bin liradan Türkiye’de satışa sunulurken ÖTV indirimiyle fiyatı şimdi 23 bin 449’a geriledi. Hyundai’nin Accent modelinin başlangıç fiyatı da ÖTV indirimiyle birlikte 16 bin 816 TL’ye kadar geriliyor. 2003 yılında aracın fiyatı 23 bin liraydı. Peugeot 206’nın ÖTV indirimli fiyatı 20 bin TL’yle 2002 yılına dönüyor.

Bugün yürürlüğe giriyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın açıklamasına göre, bugün yürürlüğe girecek paket kapsamında hafif ticari araçlarda yüzde 10 olan ÖTV yüzde 1’e, 1600 cc ve altı binek otomobillerde yüzde 37 olan ÖTV yüzde 18’e inecek. ÖTV indirimiyle bugün fiyatı 20 bin TL olan 1600 cc motor hacmindeki bir otomobilin fiyatı 3 bin TL düşerek 17 bin TL’ye gerileyecek. 1600-2000 cc binek otomobillerde de ÖTV, yüzde 60’tan yüzde 54’e, 2000 cc ve üzeri araçlardaki ÖTV ise yüzde 84’ten yüzde 80’e inecek.

Ford Otosan Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner, ÖTV indirimiyle fiyatların 5 yıl geriye gittiği yorumunu yaptı. Otomobil fiyatlarının son yıllarda yerinde saydığını anlatan Özüner, "Son 3 yıldır döviz kurları, ekonomideki stabil ortam yüzünden aynı seviyede kaldı. Buna bir de pazarda yaşanan rekabet eklenince, otomobilde fiyatlar geriye gitti. Şimdi ise kurlar yükseliyor ama pazardaki hızlı küçülme otomobil fiyatlarında önemli bir artışın yapılmasına izin vermiyor" dedi. Özüner, son olarak ÖTV indirimiyle birlikte otomobil fiyatlarının daha da düştüğünü söyledi.

2002 düzeylerinde

Toyotasa Genel Müdürü İbrahim Orhon ise, aralık ayında yaptıkları araştırmada otomobil fiyatlarının 2002 yılı düzeyinde olduğunu gördüklerini belirtmişti. Hükümetin ÖTV indirimiyle fiyatlar daha da aşağıya çekildi.

Fiat Linea

ÖTV indirimi sonrası fiyatı 23 bin 449 TL’yle 2007 yılı seviyesinin altına indi.

Peugeot 206

Fiyatı 20 bin TL’yle 2002 yılındaki fiyatıyla aynı oldu.

Megane Sedan 1.4

Fiyatı 25 bin TL’ye inen araç en son 2002 yılında bu fiyattan satılıyordu

Hyundai Accent

Fiyatı 16 bin 816 TL’ye düşen model 2003’ten daha ucuza satılıyor.

İndirim yüz akımız otomotive büyük katkılar sağlayacak

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, MÜSİAD Ankara Şubesinin 16’ncı Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu paketin Türkiye’nin yüz akı olan otomotiv sektöründe iç pazara ve iç tüketime yönelik önemli tedbirler getirdiğini söyledi. Çağlayan, "Bu paket otomotiv sektörüne büyük katkılar sağlayacak. Ülkemize hayırlı uğurlu olsun" dedi. Çağlayan, elektronik ve beyaz eşya da uygulanan ÖTV’nin 3 ay süreyle yüzde 6.7’den sıfıra indirildiğini belirti.

Motosiklette de ÖTV yüzde 11’e indirildi

HÜKÜMET, ÖTV indirimini sadece otomobil ve ticari araçlarla sınırlı tutmadı. Şu an yaklaşık 300 bine yakın stokla büyük sıkıntı çeken motosiklet sektörünü de düşünen hükümet, 250 cc ve altı motosikletler için yüzde 22 olan ÖTV yükünü yüzde 11’e çekti. 250 cc ve üzeri motosikletlerde ise indirim sınırlı tutuldu. 2006 yılı sonunda hükümet yüzde 6 olan ÖTV oranının, 250 cc ve altı motosikletler için yüzde 22’ye 250 cc üzeri motosikletler için ise yüzde 37’ye yükseltmişti.

Türkiye, destek veren 13’üncü ülke oldu

AVRUPA’da otomotiv pazarını canlandırmak için önlem alan son ülke Türkiye oldu. Satışları artırmak için 9 yaş ve üzeri araçlara 1000 ila 2 bin 500 Euro arasında değişen teşvikler veriyor. Otomotive destek veren ülkeler arasında Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Portekiz, Romanya’nın da yer aldığı 12 ülke bulunuyor. Türkiye ise otomotive destek veren 13’üncü ülke oldu.

İkinci elde satış duracak

ÖTV indirimi 100 bin adedi aşan stok baskısına son verecek. Hükümet tarafından stokların eritilmesine yönelik olduğu için 3 ayla sınırlı tutulan ÖTV indirimi hakında görüştüğümüz otomotiv yetkilileri, bu dönemde en büyük sorunun ikinci el araçlarda olacağını kaydediyorlar. Yetkililer, "Hükümetin ÖTV indirimi araçlarını yenisiyle değiştirmek isteyenlerden çok ilk veya ikinci aracını alacaklara yarayacak. Çünkü aracını satıp yeni bir otomobil alacak kişi ikinci elde kaybedeceği için yeni araçta avantajdan tam anlamıyla yararlanamayacak" yorumunu yapıyor.

Hiç yorum yok: