En güçlü Porsche geliyor

Alman lüks spor otomobil ve arazi aracı üreticisi Porsche'nin Cayenne model ailesinin en güçlü üyesi Cayenne Turbo S, Pekin Otomobil Fuarı'nda tanıtıldı.

Doğuş Otomotiv-Porsche, Ağustos ayından itibaren Türkiye'de de satışa sunacağı 550 HP'lik Porsche Cayenne Turbo S'ten sadece 5 adet ithal edecek.

Porsche Cayenne Turbo S, 21 inçlik SportPlus alaşım jantlar, döküm alüminyumdan yapılmış dörtlü egzoz çıkışları, araç gövde rengine boyalı ızgarası ile birlikte arka bölümündeki Cayenne Turbo S logosu ile diğer modellerden görsel olarak ayırt edilebiliyor. Kabin içinde ise yüksek Porsche kalite standartları tüm Cayenne versiyonlarında olduğu gibi yer alırken hafıza paketli spor ön koltuklar, bağımsız koltuk konturlarına sahip arka koltuk sırası, iki renkli deri döşeme kombinasyonu (siyah/havana ya dasiyah/çelik gri) ve Cayenne Turbo S amblemli kapı içi alüminyum paneller gibi yeniliklere yer veriliyor.

Hard drive'lı navigasyon modülünü içeren son nesil Porsche İletişim Multimedya Sistem Yönetimi (PCM) ise dokunmatik bir ekran aracılığıyla etkinleştirilen eksiksiz bir dizi yeni ve kolay erişilen işlev temin edebiliyor. Cayenne Turbo S de navigasyon sisteminde yer alan varış noktaları için eksiksiz kelime tanıma özellikli ses etkinleştirme, ses-müzik arayüzü (MP3 bağlantılı), Bluetooth'lu cep telefonu bağlantısı ve hem analog hem de dijital sinyallere göre çalışan TV modülü seçeneğiyle birlikte sunuluyor. Standart olarak sunulan 14 hoparlörlü BOSE Surround Ses Sistemi 410 Watt'lık geliştirilmiş bir güç çıkışı sergilerken, aynı zamanda artık 5.1 Discrete Surround Formatında müzik ve video DVD'lerinden müzik çalabilme özelliğine sahip olacak biçimde modifiye edilmiş olmasıyla dikkat çekiyor.

Porsche SUV'larının en güçlüsü olarak tanımlanan ve 6 ileri hızlı Tiptronic S şanzımanla donatılan Cayenne Turbo S, güçlü kaputu altında 550 HP güç üreten ve çift turbo beslemeli, 4,8 litre hacimli V8 motorla üretilecek. 0-100 km/s hızlanmasını 4,8 saniye gibi baş döndürücü bir sürede tamamlayabilen Cayenne Turbo S, 280 km/'lik maksimum hızıyla ön plana çıkıyor.
Standart olarak sunulan havalı süspansiyon ve Porsche Dinamik Şasi Kontrolü (PDCC) gibi savrulmaya karşı aktif koruma sistemleriyse Cayenne Turbo S'in yol tutuşu ve sürüş dinamiklerini arttırıyor. Devrilmeye karşı geliştirilen (anti-roll) PDCC sistemi, hemen hemen tüm koşullarda Cayenne Turbo S'i yol üzerinde düz tutarak ve sadece sürücü son derece sportif ve dinamik bir sürüş modunu tercih ettiği zaman aracın hafif bir hareketine izin vererek dönemeçlerde gövdenin yana yatma hareketini sınırlıyor.

Alman üreticinin normalde spor otomobillerine entegre ettiği Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi (PASM) sistemi, Cayenne Turbo S'te de standart olarak sunuluyor. PASM Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi, yol koşulları ve sürücünün sürüş tarzıyla ilgili bir işlev olarak amortisör kuvvetlerinin sonsuz şekilde kontrolünü sağlıyor ve sürücünün, aracı kullanırken üç amortisör ayarından (Konfor, Normal ve Spor programları) birini seçmesine imkân veriyor. PASM, örneğin sürücü, seri ivmelenmenin öne çıktığı vegövdenin yalpalayıp savrulmasının önlenmesi için frenlerin sert bir şekilde uygulandığı çok dinamik bir sürüş stilini tercih ettiğinde müdahale ediyor.

Porsche, yeni modeli Cayenne Turbo S'te Porsche Seramik Kompozit Fren (PCCB) sistemini ise isteğe bağlı donanım kapsamında sunuyor. Karbon fiber seramik kompozitten yapılma son derece dayanıklı fren disklerinden oluşan sisteme sahip Cayenne Turbo S'te önde 410 mm, arkada ise 370 mm çapında diskler yer alıyor. En güçlü Porsche Cayenne versiyonunda yavaşlama fonksiyonu ise önde altı pistonlu kaliperler, arkada ise dört pistonlu kaliperler aracılığıyla

Hiç yorum yok: