Yeni Audi A4 Artık Türkiye'de


Alman lüks otomobil üreticisi Audi’nin 4. nesil A4 modeli, Şubat ayından itibaren 43 bin 469 Euro’dan başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla ülkemize ithal edilmeye başlandı. Doğuş Otomotiv-Audi, ilk etapta dördü dizel olmak üzere toplam altı adet motor seçeneğiyle yeni Audi A4’ü Türkiye’de satışa sundu.

Lüks orta sınıfta dengeleri değiştirecek ve ulaştığı standart donanım seviyesiyle “Geleceğin Lüks Sedanı” olarak tanımlanan yeni nesil Audi A4, Şubat ayından itibaren ülkemizde de satışa sunuldu. 43 bin 469 Euro’dan başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla ülkemize ithal edilen yeni Audi A4’ün kaputu altında ilk etapta yeni nesil motor ailesinin son üyesi 1.8 TFSI 160 HP ile 3.2 litre FSI 265 HP’lik benzinli motor seçeneklerine yer veriliyor. Bununla birlikte 2.0 litre TDI 43 HP, 2.0 litre TDI 170 HP, 2.7 TDI 190 HPve 3.0 litre TDI 240 HP’lik turbo dizel motor seçenekleri, yeni Audi A4’ün diğer motor seçeneklerini oluşturuyor. Öncelikli olarak 1.8 TFSI 160 HP ile birlikte 2.0 litre TDI ve 2.7 litre TDI motor seçeneklerinde Multitronic otomatik şanzıman seçeneğine yer verilirken, markanın quattro dört tekerlekten çekiş teknolojisi ise en güçlü benzinli ve dizel motor seçeneklerinde ( 3.2 FSI ve 3.0 TDI) sunuluyor. 3.0 TDI quattro modeli ilk aşamada sadece manuel vites seçeneği ile pazara sunulurken, 3.2 FSI quattro modeli tiptronic şanzıman ile kombine ediliyor.
Doğuş Otomotiv-Audi, bu yılın ikinci yarısında ise 180 HP ve 211 HP olmak üzere iki farklı güç seviyesine sahip 2.0 TFSI modellerini ve 3.0 TDI quattro toptronic modelini satışa sunacak. Yılsonuna doğru ise 2.0 TFSI 211 HP modelinin tiptronic versiyonunu ve manuel şanzımanla kombine edilmiş 1.8 TFSI 160 HP quattro modelini pazara sunmayı hedefliyor.
Geniş bir donanım seviyesine sahip yeni Audi A4’ün 1.8 litre TFSI motorlu versiyonunda ikisi perde havayastığı olmak üzere toplam 6 havayastığı, EBD destekli ABS, ESP, Yokuş Destek Asistanı, Servotronic Direksiyon Sistemi, 4 kollu deri direksiyon simidi, yağmur sensörü, elektrikli ayarlanabilir ve ısıtmalı LED göstergeli yan aynalar, elektro mekanik park freni, deluxe otomatik klima ve MP3 çalarlı müzik sistemi standart olarak sunuluyor.
2.7 litre hacimli 190 HP güç üreten TDI motorun en üstünde ise 3.0 litre silindir hacimli V6 TDI motor yer alıyor. Audi’nin V motor ailesinin en yeni üyesi olan ve mevcut 3.0 litrelik TDI motora göre farklılıkları bulunan güç ünitesi, Euro 5 normlarını şimdiden karşılamasıyla farkını ortaya koyuyor. 240 HP güç üreten 3.0 TDI motorla donatılmış A4 Sedan quattro, 100 km/s’ye 6.1 sn’de ulaşırken, 100 km’de 6.9 litrelik mütevazı yakıt tüketimiyle yetinmeyi de başarıyor.
Audi, yeni A4’te 6 ileri manuel şanzımanının yanı sıra yine Multitronic sürekli değişken şanzımana yer veriyor. Yeni A4’te şanzıman düzeneğinin yerini değiştiren Audi mühendisleri, diferansiyeli motorun hemen arkasına konumlandırmışlar. Audi A4’ün manuel şanzımanlı versiyonlarının tamamında artık “Sürücü Bilgilendirme Sistemi”nin göstergesine yerleştirilen vites göstergesi yer alıyor. Bu göstergeyle o an hangi vitesin seçildiğini görüntülenirken, aynı zamanda yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olabilecek farklı vites opsiyonu söz konusu ise sürücünün görsel olarak uyarılması sağlanıyor.

Hiç yorum yok: